Tekstilde referans noktasıTürkiye Tekstil Sanayii İşverenleri Sendikası olarak, gerek istihdam gerek üretim anlamında çarpan etkisi en büyük sektörlerinden biri olan tekstilde bir referans noktası olma hedefine yönelik çalışmalarımızı sürdürüyoruz.
Sektörümüzün rekabet gücünü artırmak için sadece ulusal değil, küresel düzeyde de faaliyetler yürütüyoruz. Yıllardır dünyanın en saygın uluslararası tekstil ve hazır giyim kuruluşlarına üye olan ve bunların yönetimlerinde yer alan bir sivil toplum kuruluşu olarak, sektörün geleceğine yön verebilecek platformlarda sektörümüzü ilgilendiren küresel politikalarda söz sahibi oluyoruz.
Üyesi bulunduğumuz ITMF (Uluslararası Tekstil Üreticileri Federasyonu), EURATEX (Avrupa Tekstil ve Hazır Giyim Konfederasyonu), IWTO (Uluslararası Yünlü Tekstil Teşkilatı) ve The Textile Institute (Uluslararası Tekstil Enstitüsü) nezdinde olan gelişmeleri ve katıldığımız çalışmaları zaman zaman sizlere bu sayfalardan duyuruyoruz. Önümüzdeki dönemde bu kurumlardaki aktif katılımımıza ve sektörümüzün uluslararası arenada sesi olmaya devam edeceğiz.
Küreselleşme, ticarette yadsıyamayacağımız bir gerçek. Böylesine hızlı ve rekabetçi bir ortamda sektörümüzün pazar kaybetmemesi ve hatta yeni pazarlara açılması için çalışıyor, uluslararası işbirliklerimizi her geçen gün artırıyoruz. Bu sayımızda detaylarını okuyacağınız Çin ile işbirliğimiz bunun için çok iyi bir örnek. Geçtiğimiz haftalarda Çin’in sektördeki en kilit isimlerinden oluşan bir heyeti Sendikamızda ağırladık. Ve gördük ki şimdiye dek en büyük rakip, adeta “korkulu rüya” olarak gördüğümüz Çin ile aslında yapabileceğimiz ortaklıklar da mevcut. Özellikle Tek Kuşak Tek Yol / One Belt One Road (OBOR) girişiminin tamamlanmasıyla, daha da kısalacak olan Çin’den Avrupa’ya uzanan değer zincirinin bir parçası olabilmek ve Avrupa pazarını kaybetmemek için bu ortaklıklar şart. Sendika olarak bu tür kazan-kazan ilişkilerinin kurulabilmesi için üyelerimize desteğimiz ve uluslararası kurumsal çalışmalarımız devam edecek.
2018’in ilk yarısını ekonomik olarak ümit verici rakamlarla tamamlarken, sektörümüz ve ülkemiz için çok iyi bir ikinci yarı geçireceğimize inancım tamdır.

Muharrem Kayhan
Yönetim Kurulu Başkanı